تاسیس نهاد داوری در 7 استان طی سال جاری - وکیل یوسف آباد | وکیل دادگستری | وکیل پایه یک

 افتخاری از راه‌اندازی نهاد داوری در 7 استان کشور در سال جاری خبر داد و گفت: راه‌اندازی این نهاد در استان مرکزی به عنوان استان پایلوت در کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی موثر بوده است.

«علی افتخاری»  افزود: داوری یکی از رایج‌ترین شیوه‌های حل اختلافات و دعاوی در دنیاست که هم به گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه کمک می‌کند، هم باعث رسیدگی تخصصی به دعاوی در اصناف شده و هم باعث کاهش حجم پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی می‌شود.

مدیرکل پیشگیری‌های قضایی معاونت پیشگیری از وقوع جرم با بیان اینکه نهاد داوری سال گذشته در استان مرکزی به صورت پایلوت راه‌اندازی شد، افزود: با توحه به اینکه گزارشات خوبی از استان مرکزی به ما رسیده و اقبال مردم هم روبرو بوده برای امسال نیز تاسیس موسسات داوری در 7 استان در دستور کار قرار دارد.

افتخاری با اشاره به اینکه تاسیس نهاد داوری جایگزین مناسبی به جای پیگیری قضایی است، تصریح کرد: این موضوع با اقبال اصناف روبرو بوده و بسیاری از اصناف برای تاسیس نهاد داوری با معاونت پیشگری از وقوع جرم وارد مذاکره شده‌اند.         
 
وی افزود: نهادینه ساختن داوری در بهبود وضع دستگاه قضایی موثر خواهد بود؛ چرا که حجم وسیعی از اختلافات در خارج از دادگاه‌ها حل و فصل شده و از نیاز به توسعه تشکیلاتی دادگستری کاسته خواهد شد.

افتخاری خاطرنشان کرد: در نهاد داوری اختلافات اغلب به صورت ریشه‌ای حل می‌شود و به دلیل تخصصی بودن آرای داوری، دادرسان دادگاه در مقام رسیدگی به این قبیل درخواست‌ها، موارد نادری از آنها را قابل رسیدگی مجدد در مراجع قضائی خواهند یافت.
 
وکیل یوسف آباد،وکیل دادگستری،وکیل پایه یک