قانون آیین دادرسی کیفری جدید به متهم اجازه داده تا حضور وکیل سکوت کند - وکیل پایه یک

شماره تماس با وکیل کیفری در تهران: 88019244-88019243

سید حسین فاطمیان وکیل دادگستری در گفت‌و‌گو با خبرنگار حقوقی میزان در زمینه تفاوت قانون فعلی و جدید آئین دادرسی کیفری اظهار کرد: قانون آئین دارسی جدید نسبت به قانون فعلی بسیار پیشرفته و متعالی تر بوده و در راستای بهبود شرایط شاکی و متهم و حقوق شهروندی در این قانون تلاش‌های گسترده‌ای صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه حقوق همگان با اجرای قانون آئین دارسی کیفری جدید تامین می‌شود، افزود: متهم یکی از شهروندان به شمار می‌رود و با توجه به اینکه متهم مجرم نیست و در مظان و معرض اتهام قرار دارد رعایت حقوق او یک امر مهم محسوب می‌شود.

فاطمیان با اشاره به توجه بیشتر و نگاه قانون در رعایت حقوق متهم، خاطر نشان کرد: در قانون جدید، حقوقی برای متهم در نظر گرفته شده که از جمله بهره‌مندی از حق داشتن وکیل حتی در هنگام رسیدگی‌های مقدماتی بوده و این موضوع از مزیت‌های قانون آئین دادرسی کیفری جدید است.

وی گفت: در قانون قبلی اجازه نمی‌دادند تا وکیل به جای متهم صحبت کند اما در قانون جدید مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، متهم می‌تواند سکوت اختیار کرده تا زمانی که وکیل در کنارش حضور پیدا کند.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه رعایت حقوق متهم در حقیقت رعایت حقوق شهروندی است، افزود: متهم یکی از افراد جامعه به شمار می‌رود و تا زمانی که جرمش ثابت نشده گناهکار تلقی نمی‌شود.

وی به مزایای قانون آئین دادرسی کیفری جدید اشاره کرد و گفت: این قانون مترقی تر بوده و امکانات بیشتری را در اختیار متهم قرار می‌دهد.

فاطمیان با بیان اینکه باید متهم به عنوان فردی از افراد جامعه نگاه شود نه کسی که محکوم و مجرم است، خاطر نشان کرد: برخی از متهمان در سیستم قضایی عادلانه محاکمه شده و در ‌‌نهایت تبرئه می‌شوند.

این حقوقدان در پایان گفت: قانون اساسی رکن قانونی هر کشوری به شمار می‌رود؛ اصل ۳۷ قانون اساسی که اصل را بر برائت قرار داده و این اصل بر مجرمیت نیست بر همین اساس باید قانون آئین دادرسی در اجرای قانون اساسی حقوق متهم را در اجرای برائت رعایت کند./وکیل پایه یک

منبع: http://mizanonline.ir/fa/print/8599

کلمات کلیدی : 2
قانون آیین دادرسی کیفری جدید,متهم,وکیل پایه یک,وکیل,وکیل کیفری,وکیل کیفری در تهران,تماس با وکیل,تماس با وکیل کیفری,شماره تماس با وکیل کیفری,تماس با وکیل کیفری در تهران,شماره تماس با وکیل کیفری در تهران,شماره تماس با وکیل