رد پای تکنولوژی در حریم خصوصی؛ وکیل پایه یک دادگستری؛ تلفن مشاور حقوقی 88019244

تماس با وکیل پایه یک دادگستری؛ تلفن مشاور حقوقی: 88019244 و 88019243

از جمله وظایف حقوقدانان بررسی مشکلات جامعه است و یافتن راه حلی برای آن تا بتوان اجتماع را به سمت پیشرفت رهنمون ساخت و از جمله مشکلات امروزی جوامع مسایل مربوط به  تکنولوژی های جدید است که هرکدام با ظهور خود دغدغه های تازه ای را در میان جوامع و روابط انسانی ایجاد می کنند.


امنیت مجازی
نبود امنیت مهمترین دغدغه‌ای است كه در زمان بی‌قانونی زندگی مردم را با تهدید مواجه می‌كند. قانون‌ هرچند آزادی مردم را محترم می‌شمارد و اساسا در بسیاری از موارد به آنها آزادی‌ها و حقوقی اعطا می‌كند كه نسل‌های قبلی ما اصلا فكرشان هم بدان‌ها نمی‌رسید، اما در بسیاری از موارد جلوی آزادی‌های زیاد از حد را می‌گیرد زیرا خیلی از این آزادی‌ها ممكن است به امنیت مردم صدمه بزند.

در سال‌های اخیر بحث امنیت جلوه جدیدی هم به خودش دیده است. فناوری‌ها در مرحله اول برای ما یك دنیای مجازی به ارمغان آوردند، سپس در همان دنیا امنیت مجازی ما را تهدید كردند؛ امنیتی كه خیلی زود دنیای واقعی ما را هم به خودش مشغول می‌كند.


فضای مجازی
یكی از آن پدیده‌ها و فناوری‌هایی كه كار حقوقدانان را سخت می‌كند، فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات است مخصوصا اینترنت كه در این سال‌ها خیلی در این زمینه موفق عمل كرده است؛ یعنی حسابی حقوقدانان، قانونگذاران و مسوولان امنیت كشور را به تكاپو انداخته است. امروزه به‌كارگیری اینترنت موجب شده كه شكل تمام فعالیت‌ها و تعاملات بشر در اجتماع دگرگون شود. انسان امروز، از طریق فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی كار می‌كند، آموزش می‌بیند، فعالیت‌های اقتصادی خود را انجام می‌دهد، خدمات اجتماعی و دولتی دریافت می‌كند، كسب اطلاع می‌كند، به سلامتی و بهداشت خود می‌پردازد و بر این اساس امروز سخن درباره پیدایش جامعه مجازی، در دل جامعه واقعی و سنتی بسیار شنیده می‌شود. باید بگوییم كه در واقع جامعه مجازی، دنیایی در دل دنیای واقعی نیست، یا دنیایی در عرض این دنیا نیست؛ در واقع دنیای مجازی تنها شكلی نو از ارتباطات را برای مردم دنیا به‌وجود آورده است؛ دنیایی كه اصول و قواعد كلی حقوقی در آن نیز باید رعایت شود. علاوه بر این اصول و به خاطر این شكل جدید و اختیاراتی كه بیش از روابط عادی در اختیار مردم قرار گرفته است، باید پیش‌گیری‌ها و مراقبت‌های جدیدی نیز در این حوزه مورد نظر باشد.


ویژگی‌های جامعه مجازی
فضای مجازی خصوصیات خاص خودش را نیز دارد. مثلا رفتارهای ما در فضای مجازی قابل ثبت و ردیابی است. هر خریدی كه از طریق اینترنت انجام می‌دهیم، هر تفریحی كه می‌كنیم، سفارش‌هایی كه می‌دهیم، همه و همه ثبت می‌شوند.

اصطلاح فضای مجازی برای نخستین بار توسط ویلیام گیمسبون، نویسنده کانادایی رمان‌های علمی- تخیلی، در سال  1982  مورد استفاده قرار گرفت. فضای مجازی برای گیبسون در حقیقت فضایی تخیلی است که از اتصال رایانه‌هایی پدید آمده است که تمامی انسان‌ها، ماشین‌ها و منابع اطلاعاتی در جهان را به هم متصل کرده‌اند. این معنا به صورت تقریبی مشابه معنایی است که ما امروزه از کاربرد لفظ فضای مجازی در نظر داریم.

«کینزا» فضای مجازی را محیطی بر ساخته از اطلاعات نامرئی که می‌تواند اشکال مختلفی به خود بگیرد، تعریف می‌کند. وی برای کمک به فهم این مفهوم‌سازی و ارایه یک تصویر خوب و مناسب از فضای مجازی به تعریف اجزای فضا از طریق اینترنت می‌پردازد. از كنار هم چیدن رد‌پاهای اطلاعاتی كه در فضای مجازی به جای می‌گذاریم و متعاقبا تحلیل و پردازش آنها و استخراج نتایجی كه از این كار به دست می‌آید، به كسی كه این نتایج را در اختیار داشته باشد این امكان داده می‌شود كه نیمرخی از شخصیت ما را كه نشانگر عادات، علایق، سلایق، وضع سلامت و نیازهای شخصی ماست، ترسیم كند. دیگر خصوصیتی كه برای دنیای مجازی اینترنت می‌توان برشمرد این است كه در بسیاری از موارد و به هنگام خرید از شركتی یا عضویت در سایتی یا ثبت پست الكترونیك، از ما خواسته می‌شود كه اطلاعاتمان را در اختیار مدیران آنجا قرار دهیم و ما نیز كه ناگزیریم از خدمات آن سایت استفاده كنیم، ناچاریم اطلاعات شخصی‌مان را در اختیار مدیران این سایت‌ها بگذاریم. در واقع در این هنگام ما اطلاعاتمان را به دست خودمان و با اراده خودمان به دیگران می‌دهیم، اما همین اطلاعات ابراز شده نیز باید خیلی جدی محترم شمرده شده و بیش از این نشت پیدا نكند.

 

کلمات کلیدی : 2
تکنولوژی,فناوری,حریم خصوصی,وکیل پایه یک دادگستری,تلفن مشاور حقوقی,رد پای تکنولوژی در حریم خصوصی