تاکید یک مقام قضایی بر نهادینه‌شدن مشاوره قبل از ازدواج در جامعه؛ مشاوره حقوقی 88019244

شماره تلفن های مشاوره حقوقی: 88019244 و 88019243

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در حال حاضر تنها مسئله‌ای که به آن بها داده نمی‌شود آموزش مهارت‌های زندگی و انجام مشاوره قبل از ازدواج است. 


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، حجت‌الاسلام والمسلمین علی توکلی در بازدید از مرکز آموزش مهارت‌های زندگی جهاد دانشگاهی کرمان اظهار کرد: به دلیل افزایش آمار طلاق به ویژه در سال‌های اولیه زندگی بایستی آموزش و انجام مشاوره در جامعه نهادینه شود و همه خانواده‌ها به ضرورت انجام مشاوره قبل ازدواج و فراگرفتن آموزش مهارت‌های زندگی پی ببرند و در نتیجه آن جوانان با آمادگی کامل از خصوصیات فردی، اخلاقی و ویژگی‌های خانوادگی یکدیگر، اقدام به انتخاب شریک زندگی خود کنند. 


این مقام قضائی اظهار کرد: ازدواج مرحله‌ای از تکامل در زندگی بوده و پر واضح است که هیچ زوجی مایل به طلاق و جدایی نیست اما عدم شناخت صحیح از مسائل بعد از ازدواج و سطحی نگری به زندگی و کوچک شمردن مشکلات باعث شده تا آمار طلاق افزایش یابد. 


نماینده قوه قضائیه در استان کرمان خاطرنشان کرد: به دست آوردن توانایی‌های لازم برای شروع یک زندگی قبل از اینکه جوانان به دلیل بی تجربگی و فقدان مهارت‌های رفتاری زندگی تلخ و بی ثمری را تجربه کنند، امر بسیار مهمی است و تمامی نهادها به ویژه صدا و سیما می‌توانند نقش فرهنگ سازی و تبلیغی مؤثری در این زمینه ایفاء کنند. 


وی با بیان این‌که «اسلام با در نظر گرفتن نیازهای واقعی و طبیعی انسان از یک سو و با عنایت به مصالح فرد و اجتماع از سوی دیگر، ازدواج را به عنوان بهترین راه و مناسب‌ترین شیوه برمی‌گزیند» خاطرنشان کرد: ازدواج تنها به معنی داشتن یک زندگی مشترک و بودن زیر یک سقف نیست، بلکه نیاز به برنامه‌ریزی و آمادگی دارد؛ بنابراین پیش‌درآمد تشکیل یک زندگی، مهارت آموزی برای تحکیم و ثبات بنیان آن است و آموزه‌های دینی نیز می‌تواند در کاهش مشکلات جوانان نقش موثری را ایفا کند؛ بنابراین باید در مشاوره‌های قبل از ازدواج نگاه ویژه‌ای به آن داشت. 


توکلی افزود: امروزه جامعه شهری و روستایی به دلیل رویارویی با بسیاری از مسائل و مقتضیات زمان نیازمند مهارت ‌آموزی برای همه مراحل زندگی است و هدف اصلی مشاوره در این مرحله، کمک به افراد جهت انتخاب زوج مناسب است. این مرحله مهمترین مرحله مشاوره ازدواج است، زیرا جنبه پیشگیری دارد و در صورت هدایت صحیح موجب تامین بهداشت روانی خانواده می‌شود و مهمترین اصلی که در مشاوره‌ها باید مورد توجه قرار گیرد ارائه راهکار مناسب است. 


رئیس کل دادگستری کرمان در پایان ضمن بازدید از کلاس‌های در حال برگزاری افزود: دختران و پسران جوان در آستانه ازدواج با بهره‌گیری از خدمات مشاوره ازدواج می‌توانند با گام‌های راسخ‌تر و آرامش و اطمینان بیشتری در راه پرپیچ و خم ازدواج و تشکیل خانواده گام نهند.