آیین‌نامه مراقبت الکترونیکی تصویب شد؛ هروقت پول بدهند طرح اجرا می‌شود

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: پول خرید تجهیزات مراقبت الکترونیک را هم ندادند و ما از راه‌های دیگری هزینه واردات این تجهیزات را تأمین کردیم.هر زمان که پول اجرای طرح را بدهند ما هم آن را توسعه داده و در سطحی وسیع‌تر اجرا می‌کنیم.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، غلامحسین اسماعیلی رئیس سازمان زندان‌ها درباره تصویب اجرای طرح مراقبت الکترونیکی برای بخشی از زندانیان توسط هیئت دولت اظهار داشت: این موضوع در قانون بودجه ۹۳ پیش‌بینی شده بود اما صرفا بخش مسائل بودجه‌ای این موضوع با دولت است و سایر مسائل از جمله سیاست‌های چگونگی اجرای این طرح با ریاست قوه‌قضاییه است.

وی ادامه داد: قبل از سال جدید هم وزارت دادگستری نظرات سازمان زندان‌ها در این زمینه را جویا شده بود که ما نظرات خود را اعلام کرده‌ بودیم اما هنوز متن این مصوبه را ندیده‌ام.

رئیس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه بودجه موردنظر این طرح را هنوز نداده‌اند گفت: پول خرید این تجهیزات را هم به ما نداده‌اند و ما از راه‌های دیگری هزینه واردات این تجهیزات را تأمین کردیم.فقط طبق قانون مجاز شده‌ایم که هزینه برقراری ارتباط پیامکی بین دستگاه و سیستم کنترل را از زندانی بگیریم. با این وصف، ما دو هزینه جداگانه از زندانی می‌گیریم؛ یکی بابت ودیعه ارائه پابند الکترونیکی و دیگری هزینه تبادل اطلاعات بین پابند و مرکز کنترل.

اسماعیلی با بیان اینکه با این وضعیت، اجرای گسترده این طرح چه زمانی انجام می‌شود اظهار داشت: هر زمان که پول اجرای طرح را بدهند ما هم آن را توسعه داده و در سطحی وسیع‌تر اجرا می‌کنیم؛ سازمان زندان‌ها اقدامات لازم از جمله مطالعات دقیق، بررسی‌های اجرای طرح، قرارداد، واردات مجموعه‌های نمونه را انجام داد و مجموعه خوبی را فراهم کرد اما در حال حاضر برای اجرای گسترده و تداوم طرح هم می‌توانیم از خارج از کشور آنها را وارد کنیم هم می‌توانیم با سازندگان داخلی قرارداد ببندیم که در این زمینه رایزنی‌هایی برای تولید داخلی انجام شده است؛ ولی به هرحال چه خرید خارجی و چه خرید داخلی نیازمند و مستلزم تأمین اعتبار است.

وی ادامه داد: سازمان زندان‌ها نمی‌تواند و نمی‌خواهد هزینه خرید پابند الکترونیکی را از زندانی بگیرد. زندانی فقط ودیعه‌ای برای مدتی که از این پابند استفاده می‌کند در اختیار سازمان می‌گذارد که پس از عودت پابند به سازمان زندان‌ها، این سازمان که مالکیت تجهیزات مراقبت الکترونیکی را در اختیار دارد، ودیعه را به زندانی برمی گرداند.