آیا شیوه های جدید کلاهبرداری های بانکی را می شناسید؟

رییس پلیس فتای استان گیلان كلاهبرداری كارت به كارت را یکی از شیوه های فریب و خالی كردن حساب بانکی دانست و درباره راهكارهای پیشگیری از آن به شهروندان هشدار داد.

سرهنگ ایرج محمدخانی با تاكید بر اینكه شهروندان و دارندگان كارت های عابربانك باید مراقب كلاهبرداری كارت به كارت و لو رفتن رمز اینترنتی حساب بانكی خود باشند، گفت: كلاهبرداری كارت به كارت از رایج ترین شیوه ها برای فریب و خالی كردن حساب عابربانك و اینترنتی است.

محمدخانی افزود: برخی افراد سودجو و فرصت طلب با ارسال پیامكی با این مضمون كه «در قرعه كشی برنده جایزه شده اید» یا تماس با شهروندان، صنوف، ادارات دولتی و خصوصی، شماره حساب عابربانك آنان را به شیوه های مختلف برای مثال خرید دوربین دیجیتال به مناسبت سالگرد ازدواج، مشاركت در امور خیریه، خریدزمین، پوشاک، لوازم خانگی، کالاهای پزشکی و بهداشتی برای بیمارستان ها و غیره، به قصد واریز وجه، دریافت كرده و بعد از مدتی به قربانی زنگ زده از او می خواهند حساب بانکی خود را كنترل كند در صورتی که مبلغی به حساب قربانی واریز نشده است.

وی اضافه كرد: در ادامه فرد کلاهبردار با اعمال شیوه های متقلبانه، قربانی را پای دستگاه عابربانك كشانده و با اعلام این که دارای حساب ارزی است از قربانی درخواست می كند، زبان دستگاه ATM را به انگلیسی تغییر داده و از عدم تسلط و آشنایی قربانی به زبان خارجی سوءاستفاده كرده و با شگرد خاصی علاوه بر تحصیل رمز اینترنتی حساب بانكی قربانی، باعث انتقال مبلغی به حسابی كه كلاهبردار آن را «كد» معرفی می كند، می شود.

رییس پلیس فتای گیلان، از شهروندان خواست به هیچ عنوان اعتنایی به این گونه تماس ها و پیامك ها نكنند و توجه داشته باشند برای واریز وجه به حساب عابربانك آنان نیازی به حضور در کنار دستگاه خودپرداز نیست و عنوان این موضوع که در انتقال وجه با استفاده از شبكه شتاب اشكالی رخ داده، صرفاً شگردی است كه كلاهبرداران از آن برای خالی كردن حساب عابربانك و تحصیل رمز اینترنتی شهروندان استفاده می كنند.

محمدخانی از شهروندان خواست در صورت روبه رو شدن با چنین مواردی مراتب را سریعا به پلیس اطلاع دهند كه اسرع وقت نسبت به برخورد با متهمان اقدام شود.