پایه سنوات به چه کارگرانی تعلق می گیرد؟

تلفن تماس و مشاوره با وکیل متخصص حقوق کار و روابط کارگر و کارفرما: 09123995737

مفهومي به نام پايه سنواتي، مفهومي متفاوت از «مزاياي پايان کار» است و معمولاً کارگران آن را با معناي عرفي «سنوات» اشتباه مي گيرند. «پايه سنواتي» را مي توان بخشِ حمايتيِ پايه حقوق ناميد که معمولاً براي جبران حداقل دستمزد، توسط شوراي عالي کار، تصويب و ابلاغ مي شود. اين بخش از حقوق، در واقع قسمتي از حقوق پايه است که معمولاً با حداقل دستمزد جمع و به کارگر پرداخت مي شود؛ هرچند مي توان آن را به صورت چند ماه يک بار يا سالي يکبار نيز پرداخت کرد. «پايه سنوات» يکي از مزاياي جانبي دستمزد است و تغيير ميزان سالانه آن ارتباطي با افزايش دستمزد ندارد.

بر اساس بخشنامه اسفند ماه 91 وزارت کار، تمام کارکنانی که دارای یکسال سابقه کار شده و یا یکسال از دریافت آخرین پایه سنوات آنها در همان کارگاه گذشته باشد مشمول دریافت پایه سنوات هستند پایه سنوات از شروع سال دوم به کارگران تعلق‌ می گیرد که این مبلغ باید بر روی مزد مبنای کارگران لحاظ شود تا به تناسب در اضافه کار، عیدی و حق سنوات نیروی کار مورد محاسبه قرار گیرد. بنابراین پایه سنوات نباید به عنوان یک ردیف جداگانه محاسبه شود بنابراین کارگرانی که در کارگاه جاری حداقل یکسال یا بیشتر سابقه کار دارند مشمول پایه سنوات خواهند شد.

به دلیل طولانی شدن مذاکرات مزدی در پایان سال 96، شورای عالی کار تصمیم‌گیری درباره سایر سطوح مزدی کارگران را به بعد از تعطیلات عید موکول کرد و سرانجام در مورخ ۲۲ فروردین ماه سال ۱۳۹۷، پایه سنوات کارگران قرارداد موقت و دائم مشمول قانون کار با بیش از یک سال سابقه کار را همانند سال گذشته روزانه ۱۷۰۰ تومان اعلام کرد. پایه سنوات در کارگاههایی که طرح طبقه بندی مشاغل ندارند روزانه 1700 تومان ( ماهیانه 51 هزار تومان ) است اما در کارگاههای دارای طرح طبقه بندی مشاغل این نرخ در گروههای بیست گانه شغلی مطابق با جدوبل مربوطه متغییر خواهد بود.


کلمات کلیدی : به چه کارگرانی پایه سنوات تعلق می گیرد پایه سنواتی پایه سنوات کارگرانی که به آنها پایه سنوات تعلق می گیرد سنوات مزایای پایان کار پایه حقوق
نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید
آگاه کردن شما از جواب به نظرتان

Visual Captcha
کلمات کلیدی :

اخبار حقوقی,اخبار کیفری,خیر های حقوقی